Aktivity

Pasení

Pasení je naší hlavní vášní. Nejprve se k němu dostal Petr, jel si pro svého prvního psa Bubinu a na farmě viděl pracovat se stádem její matku. V té době se rozhodl, že se tomu chce věnovat. Monika se k pasení dostala až s Petrem. Naše začátky byly těžké, začínali jsme u známých na různých stádech, později jsme měli vlastní stádo, ale na cizím pozemku, za kterým jsme  dojížděli 30 km autobusem. Později jsme se na chvíli usídlili s vlastním stádečkem na louce poblíž našeho domku, ale stále pozemky nebyly naše a byla na nich různá omezení. Momentálně hledáme definitivní místo, kde budeme mít konečně dobré zázemí.
Co se psů týče, Bubinka byla pořizovaná v době, kdy Petr nevěděl o psech skoro nic, rozhodně jsme netušili, že existuje nějaká pracovní a výstavní linie, takže Bubinka má v sobě silné znaky “výstaváka”, pak přišel 3 letý Siak, který měl v pasení více zkušeností než my, takže jsme se od něj učili. Keanu přišel též dospělý a nějaké zkušenosti už měl, ale museli jsme s ním začít od začátku. Riu a Joja už jsme si vychovali od malička u ovcí sami.
Monika vyrůstala v dostihové stáji s 40ti koňmi, takže má k hospodaření se zvířaty vztah od malička a Petr chovu zvířat později taky propadl, takže se pasení věnujeme v rámci praktické práce doma, dál učíme týmy psovod-pes základy pasení (učit pasení vlastně nikdy nebyl náš plán, lidi začli chodit sami a my jsme jim jen chtěli vyhovět 🙂 ) a trénujeme s našimi psy na trialy, čemuž v našem zápřahu nevěnujeme tolik času a úsilí kolik bychom chtěli, ale snad se to brzy zlepší 🙂 .

paseni

Dog-trekking

Dog-trekking je sport, pro který má Monika velkou slabost (Petr ho má též rád, ale nepotřebuje se přímo účastnit pořádaných akcí). Dog-trekking je o poznávání sama sebe, o tom jak to fyzicky nepřehnat s rychlostí, námahou, o překonání nepřízně počasí, únavy těla i psychiky. Je to o blízkém vztahu se psem parťákem, se kterým se musíte se situací spolu poprat. Dog-trekking je pro Moniku odpočinek od stále spěchajícího světa.

ostatni

Poslušnost

Poslušnost je oblast, ve které začínala Monika ještě s předchozími psy a trochu jí to zůstalo. Na jednu stranu na cvičák nechodíme, psi se více méně soužitím ve smečce naučí základní povely sami a jen sem tam něco dopilujeme a jdeme na základní zkoušky ZZO nebo ZOP. Přece jen i k pasení je potřeba částěčně poslušnost. Lákalo by nás i obedience, ale časově nám to nevychází – pasení je vždy priorita.

DSC_2984

Triky

Trikům se věnujeme doma, když není možnost blbnout venku. Naši psi umí základní triky jako podávat packy, panáčkovat nebo mrtvého pejska a nejčastěji je používáme k pobavení rodiny 🙂 .

riatriky

Dogfrisbee

Dogfrisbee byl sport, se kterým se Petr jako s prvním setkal v bordeřím světě. V začátcích jezdili na tréninky do Olomouce. Později byli se Siakem i na jednom závodě v Quadrupedu.
Buba miluje, když může být všemi čtyřmi ve vzduchu. Frisbee je sport, na který se dokáže nejlíp soustředit. Jojo je po mamince a též má krásné, čisté a vysoké skoky. Siak a jeho dcera Ria zase mají do disků obrovský drive, dávají do toho všechno (až člověk musí hlídat, aby neskončili s prokousnutým jazykem, krvácejícími dásněmi nebo úplně zelenýma nohama od trávy z toho jak brzdí). 🙂
Závodně se tomu, ale z důvodu času věnovat nebudeme. Frisbee je pro nás i naše psy oddychovka a radost ze společné zábavy.

7 mìsícù/months
7 mìsícù/months